Čec 242013
 

Opis: Väčší ako predchádzajúci druh. Celkove zelený, pričom perá, najmä na krku a na chrbte, majú tmavé okraje. Čelo a uzdička sú ostromodré, predná časť temena žltá s bielym nádychom. Zadná časť temena, okolie oka, príušie, predné časti tváre a hrdlo sú žlté. Perie na nohách je zelené so žltými miestami. Spodné aj vrchné chvostové krovky sú žltozelené, ohyby krídla červené. Päť lakťových letiek má na vonkajších zástaviciach červenú škvrnu, spoločne vytvárajúcu akési zrkadielko. Chvostové perá sú zelené so žltkastými koncami. Vonkajšie letky sú pri koreni červené a na vonkajších stranách s modrými okrajmi. Zobák je sivý, dúhovka oranžová, nohy sivé. Mladé vtáky sa podobajú na dospelé, modré a žlté pole na hlave je obmedzené, niekedy dokonca nahradené zelenou farbou. Dúhovka je tmavohnedá.

Výskyt: V lesoch od severovýchodnej Brazílie na severe po Paraguaj a severnú Argentínu na juhu.

Život v prírode: Miestami je bežný. Svojím výskytom sa viaže na lesné porasty. Vo vrcholkoch stromov aj počas letu je nápadný a hlasný. Vtáky nocujú spoločne vo veľkých skupinách a ráno sa s krikom rozletujú všetkými smermi za potravou. Lietajú aj na plantáže, najmä na kukuričné. Hniezdia v dutinách vysokých stromov, často vysoko nad zemou. Samica kladie 3-5 vajec od apríla do júna.

Chov: Do Európy ho bežne dovážali už v minulom storočí a chovali aj v Čechách. Prvý odchov v zajatí sa podaril vo Francúzsku už r. 1886, v Čechách ho r. 1963 odchoval Král. Dnes sa rozmnožuje pomerne často. Jediného amazoňana možno držať v pevnej, menšej, ale dostatočne vysokej klietke, aké sa dnes bežne predávajú. Pod dohľadom ho však treba z klietky pravidelne vypúšťať.

Amazoňan modročelý

Sorry, the comment form is closed at this time.