Opis: Samec je sivý, dolu bledší, miestami s hnedastým prelivom. Perá v chochlíku, ktorý sa skrúca dopredu, sú žlté rovnako ako čelo, temeno, hrdlo a škvrny na tvári, kde sú aj nápadné oranžové ušné škvrnky. Krídlové krovky sú biele, chvost aj zobák tmavosivé, nohy sivé, dúhovka tmavohnedá. Dve stredné perá sú predĺžené. Samica má chochlík a škvrny na tvári žltosivé, mladé sa na ňu podobajú.
Výskyt: Korela je typický vták austrálskeho vnútrozemia. Obýva prakticky celý kontinent s výnimkou vlhkého pobrežia. Zistili ju aj v Tasmánii.
Výskyt v prírode: Neprestajne cestuje za vodou a potravou. V období sucha prichádza aj na vlhké pobrežie, kde ju roky nik nevidel. Na vhodných miestach s dostatkom potravy hniezdi, aj viac ráz za sebou. Výraznejšie ťahy robia korely zo severných teritórií, na juhu ide skôr o potulky. Žije v pároch alebo v menších skupinách, najčastejšie ju vidno sedieť na zemi a konzumovať trávové semienka, prípadne ako prelietava na odpočinok na vysoké stromy.
Chov: Prvé správy o korele priviezol do Európy slávny anglický biológ Gould. Veľmi dlhú tradíciu má aj u nás, kde sa rozmnožovala už v minulom storočí. Od začiatku totiž tu patrí medzi najobľúbenejšie a najbežnejšie papagáje, je vhodná aj pre začiatočníkov. Od apríla hniezdi vo vonkajších voliérach. Vtedy vešiame do voliéry alebo do klietky búdku na hniezdenie (dno asi 25 x 25 cm, výška 30-40 cm). Búdky môžu byť aj ležaté, ale zakaždým urobené z pevného materiálu, aby ich vtáky nezdemolovali ešte počas hniezdenia. Priemer vletového otvoru by mal byť okolo 8 cm. Akonáhle samica sadne na hniezdo, prestávame dávať valcovú miešaninu a naklíčené zrno, bohaté na vitamín E (stimuluje činnosť pohlavných orgánov a vtáky sa usilujú založiť nové hniezdo, hoci aj na starej znáške). Vajcovú miešaninu dávame až tesne pred liahnutím mláďat (asi tri dni vopred). Počas teplých dní by mala byť vo voliére k dispozícii veľká miska s vodou, kde sa vtáky budú kúpať a vlhkým perím zvlhčovať vajcia, ktoré inak môžu vyschnúť a zárodok uhynie ešte pred vyliahnutím. V čase, keď mladé korely majú asi mesiac, samica opäť znáša. V tom čase môže dôjsť k sporom o búdku, ak ju prvé mláďatá ešte neopustia. Preto je dobre dať do voliéry druhú búdku a veľké mláďatá do nej premiestniť. Rodičia ich budú bez problémov kŕmiť aj tam. O mláďatá sa rodičia (najmä samec) starajú ešte asi tri týždne po vyletení. V čase, keď sa majú liahnuť nové mláďatá, staršie z voliéry radšej odstránime. Páry vo výbornej kondícii necháme hniezdiť maximálne tri razy do roka. Potom búdku odoberieme, aby sa nepresilili.
Potrava: Zmes zrnín (proso, ovos, slnečnica, lesknica, príp. pšenica a semenec). Ďalej nezrelé klásky obilnín, trávové a rastlinné semená (lipnica, stoklas, reznačka, skorocel), máčané alebo klíčené zrno, zelené krmivo (hviezdica a listy púpavy), kúsky rozličného ovocia podľa sezónnej ponuky, najmä jablká a viaceré bobuľoviny, zo zeleniny hlavne mrkvu aj s vňaťou a listy šalátu a špenátu. Vhodným doplnkom potravy sú rozmanité čerstvé vetvy ovocných stromov, vŕby, topoľov, jarabiny, ako aj smrekové alebo borovicové konáriky. V čase kŕmenia mláďat podávame miešaninu (strúhaná mrkva, vajce uvarené natvrdo, strúhanka alebo ovsené vločky), príp. nadrobno posekané zelené krmivo. Výsledná zmes sa nesmie lepiť, musí zostať sypká, hoci primerane vlhká. Pridávame do nej vitamínové prípravky (Roboran a iné vhodné pre vtáky, s obsahom vitamínov A, D), drvené škrupiny, príp. aj tvaroh.